Magnepan to amerykański producent wysokiej klasy głośników w technologii magnetostatycznej.

Firma Magnepan od 47 lat produkuje innowacyjne, światowej klasy głośniki stereofoniczne. Jim Winey, wynalazca głośnika Magneplanar, najpierw był właścicielem głośników elektrostatycznych i zaczął eksperymentować w celu zaprojektowania ich ulepszonej wersji. Tak powstał Magneplanar, cienkowarstwowy magnetyczny odpowiednik elektrostatu.

Siedziba firmy i zakłady produkcyjne znajdują się w White Bear Lake, małej miejscowości położonej na północ od bliźniaczych miast – St. Paul i Minneapolis. Głośniki firmy produkowane są na miejscu w Stanach Zjednoczonych, od wycięcia drewnianej ramy do zawieszenia przetworników, przez przygotowanie membran magneplanarnych do montażu całej konstrukcji.

Specjalnością firmy są kolumny podłogowe, oferujące niezwykle szerokie pasmo częstotliwości, wysoką moc i skuteczność konstrukcji. Dzięki swobodnemu obrazowaniu, rozległej scenie dźwiękowej i błyskawicznej reakcji na transjenty, jest nieporównywalnie znacznie mniej „tam” jako źródło dźwięku (i znacznie bardziej realistyczny w przypadku głosu i instrumentów akustycznych) niż prawie każdy dynamiczny zestaw głośnikowy w obudowie, niezależnie od jego ceny.

Firma z roku na rok zalicza ogromny rozwój, obecny zakład firmy Magnepan ma powierzchnię ponad 15 tysięcy metrów kwadratowych i mieści biura korporacyjne i inżynieryjne. Do tej pory ponad 200 000 par głośników Magneplanar znalazło się w domach miłośników muzyki na całym świecie.
Niezrównane brzmienie, nietuzinkowa technologia i wygląd.